Krótki przewodnik po typach obiektywów: tryplet Cooka

Zapraszam na ciąg dalszy „Krótkiego przewodnika po typach obiektywów”. Po Peryskopie przyszedł czas na tryplet Cooka, zwany także anastygmatem.

tryplet.png

Tryplet Cooka to, jeśli patrzeć na liczbę elementów, jeden z najprostszych obiektywów korygujących aberracje. Składa się z trzech soczewek: dwóch skupiających i jeden rozpraszającej umieszczonej pomiędzy nimi. Tryplety Cooka najczęściej były stosowane w aparatach mieszkowych, a czasami w innych aparatach. Przykładem może być obiektyw „kompaktu” rodem z ZSRR, czyli Smeny Symbol, czy polski obiektyw powiększalnikowy Emitar.

Tryplet Cooka posiada zwykle najlepsze parametry przy przysłonie f/11, a bardzo rzadko osiąga jasność lepszą niż f/3.5. Rozdzielność w środku kadru może osiągać 50lpmm, lecz gwałtownie spada przy zbliżaniu się do krawędzi.

Tryplet Cooka jest bardzo wrażliwy na jakoś wykonania i montażu. Nawet najmniejsza niedokładność skutkuje widoczną utratą jakości obrazu. Między innymi, z tego powodu nie są często wykorzystywane z konstrukcjach innych niż najtańsza chińszczyzna.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.