Czy w ZUS można normalnie?

Właśnie. Czy w ZUS można normalnie? Na tak postawione pytanie część osób która miała styczność z tą instytucją pewnie odpowie: nie. Ja też tak uważałem, lecz w piętek częściowo zmieniłem zdanie.

Zacznijmy od początku. Prowadzę firmę, więc co miesiąc odprowadzam do ZUS pewną kwotę pieniędzy. Pieniędzy, których pewnie nigdy w życiu nie zobaczę. Ale mus to mus, więc płacę i nie marudzę za bardzo. Do tej pory miałem to szczęście, że płaciłem stawkę „promocyjną” (w sumie około 300zł miesięcznie). Promocja jednak się skończyła i czas płacić pełną najniższą stawkę (około 740zł). Zakładałem, że skoro kończy się promocja, to raz wyślę ZUS-DRA i będę miał problem deklaracji z głowy (skoro tylko zmieniają się stawki). Okazało się, że nie jest to jednak takie proste. Przez przypadek, odbierając druki deklaracji ZUS-DRA, dowiedziałem się, że nie wystarczy zacząć płacić więcej. Najpierw trzeba się wyrejestrować, później zarejestrować ponownie, raz wypełnić DRA i dopiero wtedy można płacić co się ZUS należy. Moim zdaniem absurd. Gdy podzieliłem się tą myślą z osobą wydającą druki, zostałem odesłany na salę obsługi klientów.

Pani z sali obsługi klientów potwierdziła schemat: wyrejestrować, zarejestrować, zadeklarować, płacić. Zadałem pytanie:

A nie można jakoś tak normalnie?

Okazało się, że można. Pani stwierdziła, cytuję:

Skoro Pan tak marudzi to mogę zrobić to za Pana.

Tak też się stało. Dwie minuty klepania w klawiaturę, cztery wydruki, trzy podpisy i już. Nawet nie muszę ZUS-DRA wypełniać. Tylko płacić.

Z tej przygody wyciąganałem prosty wniosek: nawet w ZUS można normalnie i bez wypełniania zbędnych papierów, tylko najpierw trzeba się spytać.

1 comment

  1. juz chcialem pisac, ze nie wszyskie urzedasy sa….. gdyz moja rodzicielka pracuje w tejze instytucji, i sam na codzien slucham o wszystkich absurdach jakie tam sie dzieją. rowniez o tych które nie dokonca dotycza załątwianych przez nas spraw, ale bardzie słuzbowych czy personalnych głupotach.
    niestety moja rodzicielka nie zajmuje sie tymi ( drukami/sprawami ) wiec niewiele mogla mi odpowiedziec co i jak w tej sytuacji, ale powiedziala tyle ze mozna złozyc to droga elektroniczną. ale pomijając to wszystko. dzieki jednej myslącej i miłej osobie, Ty ( ale pomijamy tu czas petenta, gdyz jest on dla państwa mało istotny 😛 ) ale cały ZUS a w szczegolnosci ten obslugujacy Cie pracownik zaoszczedził conajmniej 4 minuty, a pomijam juz ile papieru na tym zaoszczedzono ( a przeciez powinnismy myslec o ochronie srodowiska, bo Ty nie, ja tez moze nie, ale nasze dzieci, wnuczki bedą życ ponas i tonąc w odpadkach roznego rodzaju, borykając sie z roznego rodzaju zanieczyszczeniach itp ). bo jakby nie bylo to wyrejstrowanie, zarejstrowanie i złozenie druku zajęło by conajmniej 6 minut, a Pani na komputerze zajeło to 2 minuty, gdzie pozniej i tak musiała by to wszystko wklepac w komputer, wiec stracila by kolejne 2 minuty, co razem daje az 6 minut.

    a wracajac do ochrony srodowiska, to ja rozumiem ze niektóre technologie utylizacji, sama utylizacja, podzial rodzajowy odpadków itp to wszystko kosztuje, ale to jest tak samo jak z dentystą. nie chodz przez 10 lat, bo drogo, a pozniej jeszcze drozej zaplacisz za sztuczną szczękę. tylko w skali zanieczyszczenia całego swiata, to naprawde bedzie duuuuzo drozej kiedy utoniemy w tonach odpadków, których nie da sie juz posegregowac, ani w zaden sposob zutylizowac. ok nie segreguje smieci ( procz butelek plastikowyc) bo szklanych nie ma ( wykorzystywane sa wtórnie, na soki wina, słoiczki na dzemy, przeciery itp ) ale co ja zrobie z tymi posegregowanymi smieciami? mam je składowac w garazu, a jak uzbiera sie odpowiednia ilosc, jechac do jakiegos wiekszego miasta czy na odpowiednie wysypisko smieci, których w okolicy nie ma?
    pominę juz tony papieru jakie zapewnia nam w zakładzie wspaniały system sap i drukarka igłowa w 5 kopiach :) z czego wszystko jest w systemie a idzie w 3 kopiach do rachmistrzyni, w 2 do innego zakladu, w 2 do kosza itp

    jak to dobrze ze bloga mozna pisac w jednej kopi zapasowej która nie zasmieca srodowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.