Test pojemności baterii AA

Tak jak pisałem w zeszłym tygodniu, postanowiłem sprawdzić,czy cena baterii w jakikolwiek sposób przekłada się na jej jakość, a w szczególnie na pojemność. W tym celu powstała prosta platforma oparta o Arduino mierząca pojemność baterii AA. Nie będę ponownie wnikał w sprawy elektroniczne, ważne jest to, że pozwala na przetestowanie każdej baterii w identycznych warunkach. Na wyjściu otrzymuję zarówno rozkład napięcia wyjściowego w czasie rozładowywania stałym oporem, jak i zmierzoną pojemność w miliwatogodzinach (mWh). Całość wygląda tak:

W pierwszym teście udział wzięły:

 • Znane z reklam telewizyjnych Duracell Plus w cenie 15,90zł za 4 sztuki,
 • Ikea Alkaline w cenie 10zł za 10 sztuk,
 • Varta Superlife w cenie 7,99zł za 8 sztuk,
 • Diall (marka Castorama) w cenie 6,99zł za 4 sztuki,
 • Varta High Energy w cenie 16,99zł za 5 sztuk
 • Real Quality Alkaline w cenie 6,99zł za 4 sztuki,
 • Sanyo Advanced Alkaline w cenie 8,38zł za 2 sztuki,
 • Panasonic Pro Power w cenie 6,99 za 2 sztuki,

Uwaga, podane ceny to ceny w po jakich kupiłem baterie. Nie szukałem najtańszych ofert, ani nie wyciągałem średnich.

Jak widać, cena jednej baterii wahała się od niecałych 1zł (Varta Superlife) do ponad 4zł (Sanyo Advanced Alkaline). A co z pojemnością? Dla niektórych szok i zgrzytanie zębami, gdyż w większości przypadków cena, czy nawet renoma marki, nie miała nic wspólnego z osiągniętymi wynikami. Oto one:

Więcej = lepiej

Zwycięzcą testu okazały się Varta High Energy. Zaskoczeniem jest bateria z drugiej pozycji, czyli Ikea Alkaline. Kto by przypuszczał, że szwedzi sprzedają tak zacne baterie w tak atrakcyjnej cenie? Najgorsza bateria? Oczywiście Varta Superlife. Niestety, technologia oparta na cynku pociąga za sobą najniższą pojemność. Tylko dlaczego cena jest aż tak nieadekwatna do rzeczywistej pojemności? Największy przegrany? Bez dwóch zdań Duracell Plus. Pojemność najniższa spośród wszystkich baterii alkalicznych, a cena jedna z wyższych? Biedni ci wszyscy, którzy dali się oszukać reklamie z króliczkiem…

Równie ciekawie jest, gdy cenę baterii podzielimy przez pojemność i sprawdzimy ile kosztuje 1Wh

Mniej = lepiej

Tym razem wygrywa Ikea Alkaline. Nie dość, że oferuje jedną z najwyższych pojemności, to jeszcze jest najbardziej ekonomiczna. Reszta graczy daleko w tyle, a po raz kolejny największym przegranym zostaje Duracell Plus. Niska pojemność i wysoka cena robią swoje.

Wnioski? Nie warto wierzyć reklamie, a najlepsze baterie robi szwedzki producent mebli? OK, trochę przesadziłem. Na pewno nie warto wierzyć reklamie i bez zastanowienia wybierać produkty znanych marek. Szczególnie, jeśli bez specjalnego sprzętu nie można sprawdzić ich jakości. Dla mnie, najważniejszym wnioskiem jest to, że jak następnym razem będę potrzebował baterii, to nie będę miał oporów przed kupnem marki własnej którejś z sieci handlowych.

Aktualne wyniki dostępne tutaj

31 comments

 1. Dzięki za test. Szkoda, że nie wziąłeś pod lupę Duracell Procell, które tam, gdzie je stosuję, działają do 5 razy dłużej, niż zwyczajne Duracelle. Gdybyś miał możliwość sprawdzenia tych baterii (Procell), to byłoby super. Padłby (albo utrwaliłby się) mit o ich znakomitości.

 2. Bardzo fajne zestawienie. Osobiście preferuję baterie z Carrefoura (takie zielone) ale podejrzewam plasowałyby się w okolicach innych sklepów sieciowych. :)

  Pozdrawiam

 3. Mógłbyś sprawdzić jeszcze Energizera, którego często używam?

 4. Z tego co pamiętam, to jeszcze jakiś czas temu na bateriach IKEA było napisane… made by VARTA for IKEA

 5. a powiedz jak to testowałeś – szczegóły elektroniczne mnie interesują, bo widzę tam Arduino :)

 6. Siemka, można wiedzieć ile prób dla każdej z baterii przeprowadziłeś?

 7. Żarówka nie jest stałym oporem, opór jej maleje wraz ze wzrostem jasności (temperatury) żarnika

 8. miałem na myśli rośnie, wraz ze wzrostem jasności, sorry za pomyłkę

 9. @Jarek, opór maleje wraz z temperaturą żarnika. To dlatego żarówki przepalają się głównie podczas ich włączenia do sieci.

 10. Bardzo fajny pomysł na test, ale może by zrobić bardziej rozszerzoną wersję, czyli więcej producentów. Czekam z niecierpliwością.

 11. @Pawęł
  Jarek dobrze się poprawił. Opór wzrasta wraz z temp żarnika. Inaczej nigdy by się nie ustabilizował stan żarówki po włączeniu (prąd by rósł w nieskończoność). I by się wtedy za każdym razem przepalała.

 12. Trochę OT, ale nawiązując do komentarza wyżej, żarówki (żarnikowe) przepalają się również przy wyłączaniu – znika prąd płynący przez żarnik-cewkę, pojawia się stan nieustalony – nagła zmiana prądu i zgodnie z regułą Lenza (‚odwrotną’) w żarniku pojawia się duży pik prądu, który może uszkodzić żarnik. Potem przy włączeniu jest łuk elektryczny…

 13. Wszystko OK, ale brakuje jeszcze testu na maksymalny prąd jaki można pobrać z danej bateri. To nie jest to samo co pojemność i niektóre baterie nie nadaja sie z tego powodu n.p. do zasilania aparatów fotograficznych. Teoretycznie im mniejsza pojemność baterii tym mniejszy prąd można z niej pobrać, ale nie zawsze tak jest. Pozdrawiam.

 14. Przyłączam się do prośby o poszerzenie testów o energizery i baterie, które można nabyć w sieciach handlowych (m.in. w Tesco)

 15. Fajny test, jednak szkoda że nie podałeś parametrów jakimi rozładowywałeś baterie. I szkoda że nie znalazł się tam żaden akumulatorek AA. Tak dla porównania. Ja szacując zupełnie bez testowania wyliczyłem że przy akumulatorze o pojemności 2000 mAh w cenie 10 zł szt i ładowarce o koszcie 100zł, przy założeniu że akumulator wytrzyma 200 cykli (wg producenta 1 000) i wliczając koszt prądu potrzeby do naładowania tego aku to wychodzi mi 0,54 zł za 1Wh. A zatem bardziej opłaca się kupić 1 aku 1ładowarkę i użyć jej 200 razy :) niż 200 zwykłych baterii AA. Pozdrawiam

 16. @Piotr Do tego kupując akumulatorki oszczędzamy środowisko. Czas, paliwo na dojazd i zakup kolejnych baterii :)

 17. Podejrzewam, że artykuł nie służy promocji kupowania baterii AA zamiast akumulatorków, tylko przekazanie przez autora informacji „trochę mi się nudziło, wpadłem na taki pomysł do realizacji przez Arduino i, proszę, pokazuję wam efekty”. Podobnie zresztą mieliśmy na WI, robiąc układy sterowane z LPT. I było trzech ludzi na roku co wiedzieli czym jest lutownica. :)

 18. Ja już od dawna kupowałem baterie tylko w IKEI ze względu na cenę i w sumie stwierdzałem że starczają na dość długo w zabawach mojego syna czy mojej myszce. Ale teraz po tym teście już nigdy nie kupię innych baterii jak w IKEA. Mógłbyś zrobić test akumulatorków, które są żywotniejsze i mocniejsze.

 19. jeśli to nie problem sprawdź kiedyś przy okazji baterie z lidla i biedronki : )

 20. Większość baterii z supermarketów to baterie produkowane przez dużych producentów. ich pojemność będzie zbliżona.
  Od 5 lat używam Varty z Ikei lub opakowań zbiorczych z supermarketów.

 21. Szkoda, że nie sprawdziłeś baterii tesco i auchan 😉

 22. Taaa, na pewno ten test jest miarodajny, hahaa. Mam baterie AAA 3 sztuki Duracell w latarce, którą używam sporadycznie od 5 lat i baterie nadal dobre są.

 23. Aby porównywać wyniki z pojemnością akumulatorków, podawaną w mAh, trzeba te wyniki w mWh podzielić przez 1,5V, czyli napięcie baterii

 24. W moim teście także wygrywa Varta High Energy z wynikiem 2367mAh, za cenę 1,8zł/szt. Pozostałe testowane baterie w tyle:
  Varta High Energy(R6) 2367mAh,
  Energizer Alkaline(R6) 1662mAh,
  Duracell Alkaline(R6) 1465mAh,
  Philips Power Alkaline(R6) 1277mAh,
  Varta Superlife(R14) 975mAh,
  Panasonic Zinc Chloride(R14) 725mAh,
  Panasonic Zinc Chloride(R6) 292mAh,
  Varta Superlife(R6) 254mAh.
  Rzekomo wszyscy chwalą GP Super za dużą pojemność i niską cenę, muszę to sprawdzić.

 25. Pytanie do elektryków – jak długo teoretycznie będzie pracować battery pack 8 x AA (12V) o pojemności 2000mAh każda, zasilający urządzenie o mocy 20W ? Będę wdzięczny za odpowiedź.

 26. Teoretycznie 72minuty, w praktyce przy takim obciążeniu cieszyłbym się z 45-55min. Zakładam, że to akumulatorki, więc napięcie mniejsze od baterii. Prąd duży, więc 2000Ah nie uzyskasz jak podaje producent. Pytanie też, jaki to odbiornik, chodzi o jego komfort czy wogóle działanie, jak pakiet zacznie „siadać” :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.