Altimeter / Wysokościomierz

Wczoraj Apple ogłosiło, iż iPhone 6 będzie wyposażony w barometr. Z jednej strony nowość, z drugiej nie taka duża, bo telefony z Androidem były wyposażane w barometry dwa lata temu. Czujnik może nie z gatunku tych super przydatnych, ale czasami użytecznych. Po warunkiem, że mamy aplikację pozwalającą go wykorzystać.

Taką aplikacją jest Altimeter mojego autorstwa służąca, jak sama nazwa wskazuje, do pomiaru aktualnej wysokości na podstawie ciśnienia atmosferycznego. Dlaczego na podstawie ciśnienia, a nie GPS? Bo GPS nie zawsze jest dostępny (w budynkach), pomiar wysokości jest raczej mało dokładny. A ciśnienie mamy zawsze, pomiar jest dokładny i “out of the box” mamy zarówno wysokość relatywną, jak i absolutną.

Android Altimeter Wysokościomierz

Jak widać, interface jest prosty. Po lewej u góry, aktualna wysokość relatywna. Aby skalibrować wysokość relatywną, należy dotknąć koła. Po prawej w góry aktualne ciśnienie. Poniżej aktualne ciśnienie na poziomie morza. Na podstawie ciśnienia na poziomie morza obliczana jest wartość absolutna wyświetlana w kole w lewym dolnym rogu.

To tyle. Barometr w moim Google Nexus 4 jest na tyle dokładny, że aplikacja pozwala na pomiar różnicy wysokości tak małych jak jeden metr. Oczywiście, dokładność nie jest wtedy najlepsza.

Ze względu na dość specyficzne wymagania sprzętowe, lista obsługiwanych urządzeń nie jest imponująca. Na dzień dzisiejszy zawiera dokładnie 181 pozycji. Wśród nich są:

  • Google Nexus 4, 5, 10, Galaxy Nexus,
  • HTC One (M8) oraz HTC One (E8),
  • LG Optimus G, LG G3,
  • Motorola DROID RAZR HD, Droid Ultra, Moto X,
  • Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5,
  • Sony Xperia Z2

Android Altimeter Wysokościomierz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.