DeadRat – Dron z drewna

Mam chyba za dużo wolnego czasu i co chwilę rozpoczynam jakiś nowy projekt. Ostatnio mniej lub bardziej związany z dronami. Zwykle bardziej. Po budowie quada na ramie x525 zostało mi trochę części (silniki, regle, śmigła i inna drobnica), postanowiłem rozpocząć kolejny projekt: dron z drewna. Założenia były proste: tyle części ile tylko możliwe ma być wymienne z x525 Papa Zulu, rama drewniana, rozpiętość około 400mm i śmigła 10″. Nie chciałem budować X’a ze względu na małą ilość miejsca na platformie, a ramy typu H mi się nie podobają. Wybór padł więc na ramę typu Dead Cat.

Planowana konfiguracja wygląda następująco:

  • Rama 400mm Dead Cat ze sklejki 3mm i listewek 15x15mm
  • Silniki Suppo 2212/13 1000KV
  • Śmigła 10″
  • Regulatory Xt-Xinte 30A
  • Aparatura Turnigy TGY-i6
  • Kontroler lotu Thunder QQ Super
  • Bateria 5000mAh 3S 25C

Ostatni weekend był pierwszym dniem pracy nad quadcopterem. W efekcie udało mi się wyciąć co trzeba z listewek i sklejki 3mm, wyszlifować, skręcić na próbę i położyć pierwszą warstwę farby.

wycinanie ramy drona ze sklejki

Dron ze sklejki

Dron z drewna

Drewniany dron

Sklejka okazała się trochę za bardzo giętka, wzmocniłem ją więc dodatkowymi listewkami. Po próbnym skręceniu śrubami M4 byłem bardzo miło zaskoczony sztywnością konstrukcji. Spodziewałem się raczej „umownej” sztywności, a tutaj taka niespodzianka: całość trzyma się jak ta lala. Ciekawe, co będzie się działo przy pierwszej kraksie? Najwyżej wytnę co trzeba jeszcze raz, to banalnie prosta konstrukcja.

Log z budowy jest dostępny także w języku angielskim na „specjalizowanym” blogu QuadMeUp.

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.