36 złotych brutto dla emeryta

Kocham piękne zestawienia tworzone przez różne instytucje i osoby w celu podkreślenia swoich racji, lub „zdissowania” innych instytucji czy osób. Zwykle rządzących. Piękne są, takie totalnie wyrwane z kontekstu i pokazujące wszystko w takie sposób, aby „moja racja była mojsza od jego”.

Dziś na przykład coś takiego:

36 złotych podwyżki dla emeryta

Rzeczywiście, w porównaniu z 160 milionami złotych które zostaną wydane na nowy Urząd Marszałkowski w Krakowie, 36 złotych brutto to śmiesznie mała kwota. Gdyby ktoś mi zaproponował 36 zł podwyżki (brutto), wkurzył bym się okrutnie. Ba, porównując do 1350 zł to też śmiesznie mała kwota. Przyprawiająca o solidną porcję irytacji. Ale… no właśnie, zawsze jest jakieś ale.

Jednak do tego „ale” przejdziemy kilka wyjaśnień. Po pierwsze, 1350 zł za obiad to za dużo. Dużo za dużo. Podobnie jak z odprawą, lotami i nagrodami. To nadużycie publicznych pieniędzy. Co do rozbudowy Urzędu Marszałkowskiego, można już polemizować. Czy rozbudowa jest konieczna, co jest w umowie, jaki jest zakres pracy? Czy to tylko budowa, czy także utrzymanie, inne świadczenia? I tak dalej, i tak dalej… Nie wiem…

Przechodzimy do 35 zł brutto. Mało. Ale, jak zwykle, nie jest to cała prawda. W kontekście pozostałych wartości to nawet jawne kłamstwo. Dlaczego? Pozostałe wartości są zamknięte w ramach czasowych i dotyczą niewielkiej liczy osób. Obiad jest jednorazowy, rozbudowa jest pewnie zabudżetowana na kilka lat, a loty to rok 2012. Z kolei podwyżka nie jest ograniczona czasowo i dotyczy wielu osób.

Po kolei spróbujmy doprowadzić to wszystko do wspólnego mianownika. 36 złotych razy 12 miesięcy to 432 zł rocznie na emeryta. Ilu mamy emerytów? Około 5 000 000. Słownie, 5 milionów. Czyli 432 zł mnożymy przez 5 milionów i okazuje się, że w ujęciu rocznym to 2 160 000 000. Słownie, dwa miliardy, sto sześćdziesiąt milionów złotych. Rocznie. Za rok kolejne dwa miliardy z kawałkiem, za rok kolejne i tak dalej i tak dalej… 1350 zł nie wygląda już tak strasznie, nie?

2 comments

  1. Brawo kuzynie!

    Bardziej niż takie temdencyjne zestawienia, lubię jak ktoś tę tendencję rozbija.
    Niestety znając blokadę intelektualną niektórych elektorat ów, niestety takie rzeczowe i sprawiedliwe wyliczenie nic nie znaczy, bo nadal z punktu widzenia jednego emeryta to jest 36zł dane jednorazowo….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.