Test pojemności baterii AA

Czasy w których można było kupić tylko jeden rodzaj baterii R6 (AA) minęły bezpowrotnie. W sklepach, kioskach, na stacjach benzynowych i w internecie można kupić dziesiątki rodzajów baterii w różnych cenach. Od kilkudziesięciu groszy za sztukę, do kilkaotych. Która lepsza? Którą wybrać? Droższą? Reklamowaną w telewizji? Z króliczkiem? Bez króliczka? Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że zwyczajnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić która bateria ma większą pojemność, jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu, czy dłuższą trwałość. Jedynym sposobem na stwierdzenie która bateria jest lepsza jest przeprowadzenie testu polegającego na rozładowaniu jej w środowisku o znanych parametrach i obliczeniu ilości zawartej w niej energii elektrycznej. Na przykład przy pomocy takiej platformy opartej o Arduino.

Baterie

W teście wzięło udział 14 rodzajów baterii. Zarówno znanych marek od zawsze związanych z branżą, ogniw sygnowanych nazwami sieci handlowych, jak i tanich „marek egzotycznych”.

 

Bateria Sztuk w opakowaniu Cena opakowania [zł] Cena 1 sztuki [zł]
Ikea Alkaline 10 10 1,00
Real Quality Alkaline 4 6,99 1,75
Diall Castorama 4 6,99 1,75
Varta High Energy 5 9,25 1,85
Panasonic Pro Power 2 6,99 3,50
Duracell Plus 4 15,9 3,98
Sanyo Advanced Alkaline 2 8,38 4,19
Varta Superlife 8 7,99 1,00
Auchan Alkaline LR6 + 4 3,06 0,77
Rocket Alkaline 4 4,36 1,09
Philips Power Alkaline 4 3,73 0,93
Carrefour Alkaline 4 6,99 1,75
Megacell Alkaline Super 8 5,99 0,75
Megacell Ultra Green 6 2,49 0,42

Całkowita pojemność ogniwa

Pomiar całkowitej energii ogniwa polegał na rozładowaniu baterii przez odbiornik o oporze 3.2Ohm. Pomiar jest przerywany w momencie wykrycia spadku napięcia na baterii do 0,2V. Wynik w miliwatogodzinach przedstawia poniższy wykres i tabela. Wartość wyższa jest wartością lepszą.

Bateria Pojemność [mWh]
Varta High Energy 1161
Ikea Alkaline 934
Auchan Alkaline LR6 + 901
Panasonic Pro Power 898
Real Quality Alkaline 888
Diall Castorama 852
Megacell Alkaline Super 760
Carrefour Alkaline 753
Duracell Plus 742
Sanyo Advanced Alkaline 723
Rocket Alkaline 626
Philips Power Alkaline 608
Megacell Ultra Green 202
Varta Superlife 170

 

Cena 1 Wh uzyskana przez podzielenie ceny baterii przez pojemność jest pokazana na wykresie poniżej. Tym razem, mniej równa się lepiej, gdyż mniej zapłacimy za energię dostarczoną w baterii.

Użyteczna pojemność ogniwa

Pomiar całkowitej energii ogniwa polegał na rozładowaniu baterii przez odbiornik o oporze 3.2Ohm. Pomiar jest przerywany w momencie wykrycia spadku napięcia na baterii do 0,8V. Wynik w miliwatogodzinach przedstawia poniższy wykres i tabela. Wartość wyższa jest wartością lepszą.

Bateria Pojemność [mWh] (cut-off 0,8V)
Ikea Alkaline 884
Megacell Alkaline Super 636
Auchan Alkaline LR6 + 674
Philips Power Alkaline 563
Varta High Energy 1073
Real Quality Alkaline 844
Diall Castorama 826
Carrefour Alkaline 646
Megacell Ultra Green 131
Rocket Alkaline 315
Panasonic Pro Power 879
Duracell Plus 698
Varta Superlife 106
Sanyo Advanced Alkaline 661

Cena 1 Wh uzyskana przez podzielenie ceny baterii przez pojemność jest pokazana na wykresie poniżej. Tym razem, mniej równa się lepiej, gdyż mniej zapłacimy za energię dostarczoną w baterii.

Krzywa rozładowania

Wykres przedstawia wykres napięcia każdej z testowanych baterii w jednostce czasu.

Podsumowanie

Wnioski płynące z testu są niestety dość przykre. Cena baterii i „wartość” marki zwykle nie idą w parze z pojemnością. Jest to szczególnie widoczne w przypadku Duracell. Nie dość, że ich pojemność plasuje się w środku stawki, to wysoka cena sprawia, powiedzenie „biednego nie stać na kupowanie tanich rzeczy” w tym konkretnym przypadku zdecydowanie się nie sprawdza. Po prostu, jakość nie idzie w parze z jakością. Podobnie wygląda sprawa z Sanyo Advanced Alkaline, choć te przynajmniej nie są tak reklamowane i nikt nie próbuje udawać, że działają „8 razy dłużej”.

Zdecydowanymi wygranymi testu są baterie markowane przez duże sieci handlowe. Czyli Ikea (no kto by się spodziewał), Real, Auchan, Castorama (z marką Diall).

W kategorii „Niespodzianka” wygrywa bateria Megacell Alkaline Super. Jest rzeczywiście super. Przyzwoita pojemność i absurdalnie niska cena. Nic tylko brać.

29 comments

 1. Tak naprawdę żeby pomiary były miarodajne, należałoby wybrać po 10 szt. każdego rodzaju baterii (najlepiej z różnych partii produkcyjnych) i zmierzyć kolejno identyczną metodą, a dopiero na końcu porównywać uśrednione wyniki. Ponadto warto zauważyć, że sieci handlowe zmieniają dostawców, np. Ikea, w której niedawno żółte baterie miały nieduże logo Varta, teraz jest to jakiś dziwny producent, którego nazwy nawet nie pamiętam.

 2. Po co porównujecie pojemność baterii o ZBLIŻONYM napięciu znamionowym w mWh, zamiast pozostać przy typowej szeroko stosowanej jednostce mAh?

 3. Dobry test i potwierdza moje obserwacje. Jakoś nigdy te drogie które czasem kupowałem nie były lepsze od tych z Ikea czy Reala a cena… Ale człowiek to takie głupie bydle któremu się wydaje że jak drogie i agresywnie reklamowane to musi być lepsze… a droższe jest głównie z powodu reklamy która bywa bardziej kosztowana jak sam produkt!

 4. Testy są potrzebne, tylko żeby miały sens powinny dotyczyć baterii z taką samą
  datą produkcji. Porównując baterię wyprodukowaną w 2014 i taką z 2011-co właściwie
  porównujemy?
  Że świeże jest smaczniejsze?

 5. Bez sensu.
  Pomiary należy robić przy różnych obciążeniach i na większej ilości. Poza tym nic nie ma na temat wylewania baterii po rozładowaniu. Dla mnie to podstawa.

 6. Testowałem wiosną w ręczym odbiorniku GPS :
  1. Najpierw komplet topowych alkalicznych Duraceli – takich co napędzają reklamowego króliczka najbardziej a wg opakowania to nawet „działają do 8 razy dłużej!”.
  Wynik baterii Duracell – 23h 36′ do wyświetlenia ostrzeżenia „low battery” i ca. 25h do wyłączenia się urządzenia.
  2. Potem komplet najzwyklejszych alkalicznych baterii „Alkalisk” z Ikei, żółtych i pozbawionych autoreklamy na opakowaniu…
  Wynik baterii Ikea – 23h 41′ do wyświetlenia ostrzeżenia „low battery” i ca. 25h do wyłączenia się urządzenia.

  Cena super-hyper alkalicznych baterii Duracell – 2 PLN za sztukę (kupione w dwupaku 8 szt za 15,99PLN)
  Cena żółtych, alkalicznych baterii z Ikei „Alkalisk” – 0.80 PLN za sztukę (kupione w opakowaniu 10 szt po 7.99PLN).
  Baterie miały taką samą datę ważności (2016). Odbiornik GPS pracował cały czas w tym samym miejscu – w obrębie kilkuset m2.
  Wnioski co po tym teście kupuję – samodzielnie.

 7. Ciekawe wnioski, myślę jednak że żywotność baterii jest mocno uzależniona od tego w jakim urządzeniu działają, tzn. o ile w chińskiej gierce video albo małej latarce ledowej zdecydowanie bardziej opłaca się używać tańszych baterii, to np w aparacie fotograficznym megacelle padają mi dużo szybciej niż „markowe” baterie, nie wiem czy chodzi o całkowitą długość działania baterii, ale przy bardziej wymagających urządzeniach występuje taki efekt jak kilkukrotne rozładowanie baterii pod koniec jej działania, tzn, padają, aparat się wyłącza, po kilkunastu minutach można go znów włączyć i zrobić kolejne kilkanaście zdjęć, i tak 4-5 razy, to trochę frustrujące, w przypadku jednak w jakichś sposób lepszych baterii jest tak że działają dłużej czyli do końca czasu działania tych tanich tylko że bez „rozłączania” się, ale wiadomo, zależy do czego używamy, jak dla mnie stosunek jakości do ceny najlepiej wypada w przypadku baterii kodak, może dlatego że to firma fotograficzna, duracelle też są dobre, ale za drogie, megacelle są bardzo dobre jak na swoją cenę i pewnie najlepsze dla mniej wymagających urządzeń jak np. zabawki

 8. Tylko mWh nie uwzględnia charakteru tego spadku.
  Przydałoby się aby wykres był większy i czytelniejszy (rozdział na 2-3 i kropkowanie linii) , niektóry sprzęt zwłaszcza starszy jest dość wrażliwy na napięcie (fakt można je potem „dojeść” w np słabej latarce) i wykres więcej powiedziałby o przydatności.
  Zaś mAh dałyby szybkie porównanie z akumulatorami – więc tak dla orientacji nie zaszkodziłoby i to podać.
  Tym niemniej i tak brawa za odczarowanie marketingowych bajek.

  PS: wymaganie testowania 10 to przesada, choć fakt, że miarodajny test powinien opierać się na uśrednieniu pomiarów słusznie przypomniany. Zwłaszcza że tańszym producentom zdarza się niemały rozrzut jakości.

 9. Zamiast marudzić sam przelicz sobie mWh na mAh i będziesz miał.Chyba potrafisz…?

 10. na bateriach ikea w aparacie flesz nie dziala i aparat się wyłącza, a na duracell robie 300-400 zdjęć

 11. Baterie powinieneś obciążyć źródłem prądowym a nie opornikiem, poza tym I=U/R przy oporze 3.2R prąd pobierany dla napiecia 1.5V wynosi 300mA (dla 0.8V 267mA)co na pewno przeniesie się na harakterystykę rozładowania. Do kitu taki test, szkoda było twojej kasy i czasu.

 12. do Łukasza- zrób własny test ! łatwo kogoś krytykować ale pofatygować się o zrobienie własnego sprawdzianu raczej nie ma komu (dzięki anonim). Szczerze mówiąc te z króliczkiem są dla mnie słabe ale cenię sobie baterie RUBIN nie powiem z jakiej sieci

 13. Test opornikiem jest bez sensu !!!
  Nowoczesne odbiorniki obciążają źródło w miarę stałym (w sensie jednakowym) prądem. Jedyny sensowny test to rozładowanie baterii odbiornikiem prądowym nawet do 1A jeśli chcemy używać w urządzeniach o dużym poborze, np. mocna latarka. Zupełnie inna sprawa, gdy chcemy używać baterii np. w zegarze, wtedy 100 mA może być za dużo. Wyniki mogą być bardzo różne.

 14. @Witek, teza o obciążeniu stałym prądem mocno naciągana. Aparat fotograficzny chwilowo zwiększa konsumpcję prądu przy zapisie na karcie pamięci już nawet nie wspominając o działaniu silnika zoom czy autofocus. MP3/MP4/smartfon zużywa prąd zależnie od odtwarzanych treści, urządzeń peryferyjnych (WiFi, BT, GPS) i strategii aktywnego oszczędzania energii. Nie wiem czy poza latarkami czy grzałkami występuje stałe obciążenie.

  Wyniki, które uzyskałeś są bardzo ciekawe i wartościowe. Interesujący byłby też pomiar rezystancji wewnętrznej dla kilku baterii np. 2 najdroższych i 2 najbardziej efektywnych. Pomiar napięcia przy np. 300 mA, 1A i 1.5A nie niszczy baterii i podnosi kosztów a mógłby wyjaśnić niektóre zjawiska opisywane w komentarzach

 15. Zakupy robię w Carrefour więc kupuję też baterie megacell alkaline super ale ich jakość jest tragicznie niska – w regulatorze ogrzewania CO nie wytrzymują jednego sezonu. Baterie Varta High Energy działają kilka lat, kupione przez internet kosztują około 1 zł.

 16. Uzywałam baterie Duracell AA 1,5 V (termin ważności marzec 2017) od października 2013 do tej pory w aparacie automatycznym do mierzenia ciśnienia. Czy to jest dość długo? Chyba tak 😀 ?

 17. Kup w Carrefurze ale nie Megacell,tylko Carrefuer i zobaczysz,że wytrzymają podobnie jak Varta.

 18. …albo jeszcze lepiej baterie Kaufland-pojemność bardzo zbliżona do Varty,a cena ze 3 razy niższa,,,

 19. Co do wartość pojemności zawsze można polemizować (w zależności od sposobu testu). Ale jest inna ciekawa rzecz… bo nie trzeba być naukowcem pokroju Alberta Einsteina, by obliczyć, że zwycięzcą testu jest Ikea Alkaline (liczby nie kłamią), a nie ta mocno wytłuszczona na końcu artykułu pod nazwą „Niespodzianka”… No chyba, że niespodzianką jest pomyłka lub może… jawne oszustwo autora i pewnie całkiem pokaźna suma, która wpłynęła na jego konto po tym pseudo-obiektywnym teście. Co więcej… nawet na wykresie „opłacalności” powinna być na trzecim miejscu, a nie na drugim ! Patrząc zaś na drugi koniec tego wykresu również jest „przekręt”: Sanyo Advanced Alkaline wychodzi dużo bardziej opłacalnie niż Varta Superlife, która to powinna być na ostatnim miejscu… No i pewnie po 4,5 roku istnienia tego artykułu mocno wzrosła sprzedaż tej wytłuszczonej… Brawo, Panie Pawle Spychalski… nie popisał się Pan !

 20. Baterie MEGACELL alkaline super ważne do 01-2020, wczoraj tj.04-12-2018 wylała 1 szt. w pilocie od amplitunera Onkyo TX-NR535 i kwas potopił dolną część ścieżek grafitowych.Pilot niestety do wymiany. Koszt 130zł plus wysyłka z W-wy 25zł. Może ten artukuł nie jest sponsorowany,ale ja odradzam, bo straciłem dwa dni czasu na poszukiwania pilota i zapytań osobistych o naprawę w serwisach (na alleg.. i ol. niestety nie było tego pilota). Proszę prrzemyśleć przed zakupem tego badziewia.

 21. Panie Rafale… test jest świetny, tylko „interpretacja danych” daleka od prawdy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.