kopalnia uranu w kletnie

Mamy z rodziną specyficzne (a może nie tak bardzo specyficzne) preferencje urlopowe. Z jednej strony preferujemy hotele z wyżywieniem, basenami i SPA, a z drugiej strony aż mnie skręca na samą myśl, że cały dzień miałbym spędzić na takim basenie lub saunie. Dobrze jest mieć możliwość, ale jak już się pofatygowałem w jakieś miejsce, to warto też coś zobaczyć. Z drugiej strony całodniowe piesze wędrówki to też nie nasze klimaty choćby z powodu dzieciaków.

kopalnia uranu w kletnie mapa 2

Wracając do tematu. Będąc w okolicy postanowiliśmy zwiedzić Kopalnię Uranu w Kletnie. Aby wszystko było jasne: w sztolni 18 udostępnionej do zwiedzania nie wydobywano uranu! Prowadzono poszukiwania, ale złóż rud uranu nie odnaleziono. Uran wydobywano w innych częściach kopalni, które nie są dostępne. Poziom promieniowania wewnątrz kopalni jest nawet niższy niż promieniowanie tła na zewnątrz sztolni ze względu na ekranujące działanie skał. Choroba popromienna, mutacje i inne takie nikomu nie grożą.

kopalnia uranu w kletnie mapa 1

Zwiedzanie kopalni uranu, a właściwie trasy turystycznej w sztolni nr 18 możliwe jest tylko z przewodnikiem i zajmuje około 45 minut. Cena? IIRC 22zł od osoby dorosłej i 18 zł ulgowy. Dzieci do lat 5 wchodzą za darmo. Przewodnik opowiada ciekawie, całe zwiedzanie, choć niezbyt długie, uważam za ciekawe i warte zachodu. Jeden z plusów tegorocznych wakacji.

kopalnia uranu w kletnie

W ramach bonusu, kilkaset metrów za kopalnią, w dół drogi, z, na marginesie, równiutkim asfaltem, znajduje się hałda urobku skalnego gdzie każdy może sobie poszukać ciekawych minerałów z młotkiem i łopatą. Drugi plusik!